Here Are Your 93rd Academy Award Nominees

Here Are Your 93rd Academy Award Nominees

Read Time:8 Minutes, 17 Seconds

This time last year, awards season was officially over. In 2020, Hollywood (among many other things) had to navigate around a worldwide pandemic (and still is). As a result, awards season shifted from the usual September – February to September – April and allowed for this year’s awards season to include films that are only available through digital rental or streaming services since most of the world couldn’t set foot in a movie theater.

Yesterday, The Academy of Motion Pictures and Sciences (AKA The Academy or AMPAS) went live on YouTube to share the films their members nominated for films made/released in 2020. If you want to watch the live stream, it’s embedded below, or you can use the table of contents to navigate around. Enjoy!

Table of Contents

Performance by an actor in a leading role

  • Riz Ahmed in Sound of Metal (Amazon Studios)
  • Chadwick Boseman in Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • Anthony Hopkins in The Father (Sony Pictures Classics)
  • Gary Oldman in Mank (Netflix)
  • Steven Yeun in Minari (A24)

Performance by an actor in a supporting role

  • Sacha Baron Cohen in The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
  • Daniel Kaluuya in Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
  • Leslie Odom, Jr. in One Night in Miami… (Amazon Studios)
  • Paul Raci in Sound of Metal (Amazon Studios)
  • Lakeith Stanfield in Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)

Performance by an actress in a leading role

  • Viola Davis in Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • Andra Day in The United States vs. Billie Holiday (Hulu)
  • Vanessa Kirby in Pieces of a Woman (Netflix)
  • Frances McDormand in Nomadland (Searchlight)
  • Carey Mulligan in Promising Young Woman (Focus Features)

Performance by an actress in a supporting role

  • Maria Bakalova in Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan (Amazon Studios)
  • Glenn Close in Hillbilly Elegy (Netflix)
  • Olivia Colman in The Father (Sony Pictures Classics)
  • Amanda Seyfried in Mank (Netflix)
  • Yuh-Jung Youn in Minari (A24)


Best animated feature film of the year

  • Onward (Walt Disney), directed by Dan Scanlon and Kori Rae
  • Over the Moon (Netflix), directed by Glen Keane, Gennie Rim and Peilin Chou
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Netflix), directed by Richard Phelan, Will Becher and Paul Kewley
  • Soul (Walt Disney), directed by Pete Docter and Dana Murray
  • Wolfwalkers (Apple/GKIDS), directed by Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young and Stéphan Roelants


Achievement in cinematography

  • Judas and the Black Messiah (Warner Bros.), shot by Sean Bobbitt
  • Mank (Netflix), shot by Erik Messerschmidt
  • News of the World (Universal), shot by Dariusz Wolski
  • Nomadland (Searchlight), shot by Joshua James Richards
  • The Trial of the Chicago 7 (Netflix), shot by Phedon Papamichael


Achievement in costume design

  • Emma (Focus Features), designed by Alexandra Byrne
  • Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix), designed by Ann Roth
  • Mank (Netflix), designed by Trish Summerville
  • Mulan (Walt Disney), designed by Bina Daigeler
  • Pinocchio (Roadside Attractions), designed by Massimo Cantini Parrini


Achievement in directing

  • Another Round (Samuel Goldwyn Films), directed by Thomas Vinterberg
  • Mank (Netflix), directed by David Fincher
  • Minari (A24), directed by Lee Isaac Chung
  • Nomadland (Searchlight), directed by Chloé Zhao
  • Promising Young Woman (Focus Features), directed by Emerald Fennell

Best documentary feature

  • Collective (Magnolia Pictures/Participant), directed by Alexander Nanau and Bianca Oana
  • Crip Camp (Netflix), directed by Nicole Newnham, Jim LeBrecht and Sara Bolder
  • The Mole Agent (Gravitas Ventures), directed by Maite Alberdi and Marcela Santibáñez
  • My Octopus Teacher (Netflix), directed by Pippa Ehrlich, James Reed and Craig Foster
  • Time (Amazon Studios), directed by Garrett Bradley, Lauren Domino and Kellen Quinn


Best documentary short subject

  • Colette (The Guardian), directed by Anthony Giacchino and Alice Doyard
  • A Concerto Is a Conversation (New York Times Op-Docs), directed by Ben Proudfoot and Kris Bowers
  • Do Not Split, directed by Anders Hammer and Charlotte Cook
  • Hunger Ward (MTV Documentary Films), directed by Skye Fitzgerald and Michael Scheuerman
  • A Love Song for Latasha (Netflix), directed by Sophia Nahli Allison and Janice Duncan

Achievement in film editing

  • The Father (Sony Pictures Classics), edited by Yorgos Lamprinos
  • Nomadland (Searchlight), edited by Chloé Zhao
  • Promising Young Woman (Focus Features), edited by Frédéric Thoraval
  • Sound of Metal (Amazon Studios), edited by Mikkel E. G. Nielsen
  • The Trial of the Chicago 7 (Netflix), edited by Alan Baumgarten

Best international feature film of the year

  • Another Round from Denmark
  • Better Days from Hong Kong
  • Collective from Romania
  • The Man Who Sold His Skin from Tunisia
  • Quo Vadis, Aida? from both Bosnia and Herzegovina

Achievement in makeup and hairstyling

  • Emma (Focus Features), makeup and hairstyling by Marese Langan, Laura Allen and Claudia Stolze
  • Hillbilly Elegy (Netflix), makeup and hairstyling by Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle and Patricia Dehaney
  • Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix), makeup and hairstyling by Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal and Jamika Wilson
  • Mank (Netflix), makeup and hairstyling by Gigi Williams, Kimberley Spiteri and Colleen LaBaff
  • Pinocchio (Roadside Attractions), makeup and hairstyling by Mark Coulier, Dalia Colli and Francesco Pegoretti

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • Da 5 Bloods (Netflix), composed by Terence Blanchard
  • Mank (Netflix), composed by Trent Reznor and Atticus Ross
  • Minari (A24), composed by Emile Mosseri
  • News of the World (Universal), composed by James Newton Howard
  • Soul (Walt Disney), composed by Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • “Fight For You” from Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
    • Music by H.E.R. and Dernst Emile II
    • Lyric by H.E.R. and Tiara Thomas
  • “Hear My Voice” from The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
    • Music by Daniel Pemberton
    • Lyric by Daniel Pemberton and Celeste Waite
  • “Husavik” from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Netflix)
    • Music and Lyric by Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson
  • “Io Sì (Seen)” from The Life Ahead (La Vita Davanti a Se) (Netflix)
    • Music by Diane Warren
    • Lyric by Diane Warren and Laura Pausini
  • “Speak Now” from One Night in Miami… (Amazon Studios)
    • Music and Lyric by Leslie Odom, Jr. and Sam Ashworth

Best motion picture of the year

  • The Father (Sony Pictures Classics), produced byDavid Parfitt, Jean-Louis Livi and Philippe Carcassonne
  • Judas and the Black Messiah (Warner Bros.), produced by Shaka King, Charles D. King and Ryan Coogler
  • Mank (Netflix), produced by Ceán Chaffin, Eric Roth and Douglas Urbanski
  • Minari (A24), produced by Christina Oh
  • Nomadland (Searchlight), produced by Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey and Chloé Zhao
  • Promising Young Woman (Focus Features), produced by Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell and Josey McNamara
  • Sound of Metal (Amazon Studios), produced by Bert Hamelinck and Sacha Ben Harroche
  • The Trial of the Chicago 7 (Netflix), produced by Marc Platt and Stuart Besser

Achievement in production design

  • The Father (Sony Pictures Classics)
    • Production Design: Peter Francis
    • Set Decoration: Cathy Featherstone
  • Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
    • Production Design: Mark Ricker
    • Set Decoration: Karen O’Hara and Diana Stoughton
  • Mank (Netflix)
    • Production Design: Donald Graham Burt
    • Set Decoration: Jan Pascale
  • News of the World (Universal)
    • Production Design: David Crank
    • Set Decoration: Elizabet Keenan
  • Tenet (Warner Bros.)
    • Production Design: Nathan Crowley
    • Set Decoration: Kathy Lucas

Best animated short film

  • Burrow (Walt Disney), directed by Madeline Sharafian and Michael Capbarat
  • Genius Loci, directed by Adrien Mérigeau and Amaury Ovise
  • If Anything Happens I Love You (Netflix), directed by Will McCormack and Michael Govier
  • Opera, directed by Erick Oh
  • Yes-People, directed by Gísli Darri Halldórsson and Arnar Gunnarsson

Best live action short film

  • Feeling Through, directed by Doug Roland and Susan Ruzenski
  • The Letter Room, directed by Elvira Lind and Sofia Sondervan
  • The Present, directed by Farah Nabulsi
  • Two Distant Strangers, directed by Travon Free and Martin Desmond Roe
  • White Eye, directed by Tomer Shushan and Shira Hochman

Achievement in sound

  • Greyhound (Apple) sound by Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders and David Wyman
  • Mank (Netflix) sound by Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance and Drew Kunin
  • News of the World (Universal) sound by Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett
  • Soul (Walt Disney) sound by Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker
  • Sound of Metal (Amazon Studios) sound by Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés and Phillip Bladh

Achievement in visual effects

  • Love and Monsters (Paramount), visual effects by Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt and Brian Cox
  • The Midnight Sky (Netflix), visual effects by Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins
  • Mulan (Walt Disney), visual effects by Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury andSteve Ingram
  • The One and Only Ivan (Walt Disney), visual effects by Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones and Santiago Colomo Martinez
  • Tenet (Warner Bros.), visual effects by Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher

Adapted screenplay

  • Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan (Amazon Studios)
    • Screenplay by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Peter Baynham & Erica Rivinoja & Dan Mazer & Jena Friedman & Lee Kern
    • Story by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Nina Pedrad
  • The Father (Sony Pictures Classics)
    • Screenplay by Christopher Hampton and Florian Zeller
  • Nomadland (Searchlight)
    • Written for the screen by Chloé Zhao
  • One Night in Miami… (Amazon Studios)
    • Screenplay by Kemp Powers
  • The White Tiger (Netflix)
    • Written for the screen by Ramin Bahrani

Original screenplay

  • Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
    • Screenplay by Will Berson & Shaka King
    • Story by Will Berson & Shaka King and Kenny Lucas & Keith Lucas
  • Minari (A24)
    • Written by Lee Isaac Chung
  • Promising Young Woman (Focus Features)
    • Written by Emerald Fennell
  • Sound of Metal (Amazon Studios)
    • Screenplay by Darius Marder & Abraham Marder
    • Story by Darius Marder & Derek Cianfrance
  • The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
    • Written by Aaron Sorkin

Those are your 93rd Academy Award nominees! Finally! It feels like I’ve been waiting forever to say those words. Did your favorite film make it in? Did your favorite get “snubbed”? Let me know what you thought in the comments below, or Tweet me your thoughts using the button below.

If you’re wondering what I think of these nominees, below is a list of reviews for the Oscar nominees (more coming in the future!).

See you on Twitter April 25th!

Thanks to Thomas Stoneham-Judge from Movies For Reel for supporting Austin B Media! He’s doing some great work at SXSW right now, too, so check that out!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Sundance 2021: What I’ll Be Covering and What Films I’m Looking Forward to Most
Next post Judas and the Black Messiah Review – Daniel Kaluuya and LaKeith Stanfield Deliver Two Revolutionary Performances In Shaka King’s Take On the Assassination of Fred Hampton